All The Winners & Nominees From The Golden Globes 2021

Filmmakers, actors, and musicians from around the world logged online earlier today to celebrate the best of TV and film. The 78th Golden Globes marks the first time the prestigious awards ceremony has taken place online, complete with all the furry guest appearances and loungewear cameos you’d expect from the strange times we’re living in.

But it wasn’t just our unique circumstances that put this awards show on the map. Chloé Zhao made history as the second woman and first woman-of-color to win Best Director and Best Motion Picture for “Nomadland”, while Netflix remained far ahead of the competition with a total of 42 nominations and 10 wins for “The Crown”, “The Queen’s Gambit”, and “The Trial of the Chicago 7”.

“The Crown” emerged at the top of the list, bagging a total of 4 wins in Best Drama Series, Best Television Actress in a Drama Series, Best Television Actor in a Drama Series, and Best Supporting Actress in a Television Series. Check out the full list of nominees and winners below:


Best Motion Picture — Drama

  • “The Father” (Sony Pictures Classics)
  • “Mank” (Netflix)
  • “Nomadland” (Searchlight Pictures) — WINNER
  • “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Actress in a Motion Picture — Drama

  • Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) — WINNER
  • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
  • Frances McDormand (“Nomadland”)
  • Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Motion Picture — Drama

  • Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
  • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) — WINNER
  • Anthony Hopkins (“The Father”)
  • Gary Oldman (“Mank”)
  • Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Best Supporting Actress in a Motion Picture — Drama

  • Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
  • Olivia Colman (“The Father”)
  • Jodie Foster (“The Mauritanian”) — WINNER
  • Amanda Seyfried (“Mank”)
  • Helena Zengel (“News of the World”)

Best Supporting Actor in a Motion Picture — Drama

  • Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
  • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) — WINNER
  • Jared Leto (“The Little Things”)
  • Bill Murray (“On the Rocks”)
  • Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Best Motion Picture in a Motion Picture — Musical/Comedy

  • “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) — WINNER
  • “Hamilton” (Walt Disney Pictures)
  • “Music” (Vertical Entertainment)
  • “Palm Springs” (Neon)
  • “The Prom” (Netflix)

Best Actress in a Motion Picture — Musical/Comedy

  • Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
  • Kate Hudson (“Music”)
  • Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
  • Rosamund Pike (“I Care a Lot”) — WINNER
  • Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Best Actor in a Motion Picture — Musical/Comedy

  • Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm) — WINNER
  • James Corden (“The Prom”)
  • Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
  • Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)
  • Andy Samberg (“Palm Springs”)

Best Director in a Motion Picture

  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • David Fincher, “Mank” (Netflix)
  • Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
  • Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) — WINNER

Best Screenplay in a Motion Picture

  • Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
  • Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
  • Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) — WINNER
  • Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)
  • Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Score in a Motion Picture

  • “The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
  • “Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson
  • “News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard
  • “Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
  • “Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste — WINNER

Best Original Song in a Motion Picture

  • “Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste
  • “Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Adliardi — WINNER
  • “Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
  • “Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

Best Animated Picture

  • “The Croods: A New Age” (Universal Pictures)
  • “Onward” (Walt Disney Pictures)
  • “Over the Moon” (Netflix)
  • “Soul” (Walt Disney Pictures) — WINNER
  • “Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Best Foreign Language Picture

  • “Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
  • “La Llorona” (Shudder)
  • “The Life Ahead” (Netflix)
  • “Minari” (A24) — WINNER
  • “Two of Us” (Magnolia Pictures)

Best Drama Series

  • “The Crown” (Netflix) — WINNER
  • “Lovecraft Country” (HBO Max)
  • “The Mandalorian” (Disney Plus)
  • “Ozark” (Netflix)
  • “Ratched” (Netflix)

Best Television Actress in a Drama Series

  • Olivia Colman (“The Crown”)
  • Jodie Comer (“Killing Eve”)
  • Emma Corrin (“The Crown”) — WINNER
  • Laura Linney (“Ozark”)
  • Sarah Paulson (“Ratched”)

Best Television Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman (“Ozark”)
  • Josh O’Connor (“The Crown”) — WINNER
  • Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
  • Al Pacino (“Hunters”)
  • Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Best Musical/Comedy Series

  • “Emily in Paris” (Netflix)
  • “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • “The Great” (Hulu)
  • “Schitt’s Creek” (CBC) — WINNER
  • “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Best Television Actress in a Musical/Comedy Series

  • Lily Collins (“Emily in Paris”)
  • Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
  • Elle Fanning (“The Great”)
  • Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)
  • Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) — WINNER

Best Television Actor in a Musical/Comedy Series

  • Don Cheadle (“Black Monday”)
  • Nicholas Hoult (“The Great”)
  • Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
  • Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) — WINNER
  • Ramy Youssef (“Ramy”)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

  • “Normal People” (Hulu/BBC)
  • “The Queen’s Gambit” (Netflix) — WINNER
  • “Small Axe” (Amazon Studios/BBC)
  • “The Undoing” (HBO)
  • “Unorthodox” (Netflix)

Best Actress in a Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

  • Cate Blanchett (“Mrs. America”)
  • Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)
  • Shira Haas (“Unorthodox”)
  • Nicole Kidman (“The Undoing”)
  • Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) — WINNER

Best Actor in a Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

  • Bryan Cranston (“Your Honor”)
  • Jeff Daniels (“The Comey Rule”)
  • Hugh Grant (“The Undoing”)
  • Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
  • Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) — WINNER

Best Supporting Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

  • Gillian Anderson (“The Crown”) — WINNER
  • Helena Bonham Carter (“The Crown”)
  • Julia Garner (“Ozark”)
  • Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
  • Cynthia Nixon (“Ratched”)

Best Supporting Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

  • John Boyega (“Small Axe”) — WINNER
  • Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)
  • Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
  • Jim Parsons (“Hollywood”)
  • Donald Sutherland (“The Undoing”)

Did your favourite TV series or movie make the list? Let us know in the comments below! In the meantime, I think it’s time for us to do a little TV binging.

If you like what you’re reading, follow us on FacebookInstagram, and Twitter for more like this.

No comments
Share:

You Might Also Like